Available in: Turkish   English   Italian   Spanish   Dutch   Arabic   Go to media page

Şeref Elbisesi Giyin

Sultanul Evliya

Mevlana Şeyh Nazım Adil El-Hakkani

Cumartesi, 3 Ekim, 2009 Lefke, Kıbrıs

Fatiha. Destur Ya Seyyidi, Allahu Ekber. Allahu Ekber. Allahu Ekber Lailahe illAllahu Allahu Ekber Allahu Ekber velillahil hamd.

Subhansın Ya Rabbi. Subhansın Ya Rabbi. Bütün övgüler, şerefler, bütün övgüler, şerefler ancak Sanadır Ey Rabbim. Bizi yarattığın için çok mutluyuz. Zayıf olduğumuz halde bizim maddi varlığımıza şeref elbisesi giydirdin. Şeref elbisesi. Bütün şükürler, bütün övgüler ve bütün şanlar Sanadır ey Rabbim.Ve diyoruz ki; Euzubillahimineşşeytanirraciym Bismillahirrahmanirrahim . Şeytandan kaçıyoruz. O şerefli kullara onursuzluk elbisesi giydirmek ister.

Ey Rabbim, biz Sana sıĝınıyoruz, bizi himayene al. Bizi muhafaza et. Ve diyoruz ki, ilahi huzurundaki en sevgili ve en şerefli olan Seyyidina Muhammed ‘ e daha çok daha çok, sonsuz çok ver. Bütün idareler ona ikram edilmiştir. Allah Allah Allah . Elfu Selat Elfu Selam. Sayısız şerefler ve övgüler sanadır; Seyyidina Muhammed . Ya Rasurullah! Senin şefaatini istiyoruz. Akılsız ve kıskanç ve şeytanın takipçilerine karşı senin şefaatini istiyoruz. (oturuyor)

Allah Allah Allah Allah Allah Allah SubhanAllah

Allah Allah Allah Allah Allah Allah SultanAllah

Bakıyorum ama büyük şeyhim diyor ki ; “Gözüne gözlük tak çünkü kim gözüne gözlük takarsa önemli bir kişi olur. Ve sen Ey Şeyh önemli kişisin.” Kendimde hiçbir şey bulamadım beni önemli bir kişi yapacak. Sadece Şeyh Hişam dedi gözlük tak da daha önemli olursun diye (şaka yaparak söylüyor)

...............

(Gözlük takıp bakıyor) Evet. Nedir o? Zannedersem bir eşektir. Ben gözlük takıyorum ve görmüyor muyum bu eşek mi, kedi mi, yoksa köpek mi? Evet. Ben bazı gözlükler kullanıyorum ama bunun gibi değil. Bu yapma gözlüktür, bunu sevmem. Ama Rabbimin bana ikram ettiği gözlüğü severim. Onunla insanların hangi özellikte olduklarını görmek için. Çünkü bazı insanların özellikleri vahşi kediler gibidir. Bazıların özellikleri köpek gibi gözükür. Veya bazı insanları gösterirler, onların hakiki özellikleri vahşi aslan gibidir. Veya bazı insanlar çok tembeldir. Onlar tembel görünür. Bazı insanlar da… Bakarım sorarım onlara… Onların bazı özellikleri… Bazılarını manevi olarak maymun gibi gösterirler. Onlardan bazıları da domuz gibi gösterilir. "Ey Şeyh, böyle şeyleri nerden getiriyorsun? Başka bir şey bilmez misin?” Hayır, bilmem, bana ne ikram ederlerse, onu söylemeliyim.

O kadar çok kişilerin hakiki varlıkları değişir, Âlemlerin Rabbinin yarattığı o kişinin özelliği domuz veya maymun özelliği gibi olur. Maymun hayvanlar arasında en acayip varlıktır. Ve domuzlarda hayvanlar âleminde en pis hayvandır. Onun için, ey kutsal kitapların ikram edildiği insanlar, eğer birisi göklerin ilahi emirlerine âsi gelirse, Âlemlerin Rabbi onları cezalar. Onların dış görüntüsünü değiştirir veya iç özelliklerini değiştirir. Milyonlarca insanlar maymuna benzer. Onlardan Âlemlerin Rabbinin ikram ettiĝi güzellik alınmıştır. O güzellik ve yakışıklılık onlardan alınmıştır.

.....Bakın ey dinleyicilerimiz, değeri birşey olmayan insana. Ey dinleyicilerimiz, Esselamun Aleyküm. Ben size korunmak için ilahi selam veriyorum. Selam, selamet üzerinize olsun. Tevratın bir tercümesinde demektir ki; “Selam üzerine olsun “; ilahi bir himaye altına girmektir. Eğer bunu söylersen, Âlemlerin Rabbi o selameti o kişiye verir. Birinci kişiye ve ikinci kişiye. Onun için Âlemlerin Rabbi selam verilmesini sever; birisinin birine “selamet sana“ diye söylemesini. Biz Müslüman’ız, biz Kuranı Kerimin ilahi ayetini okuyoruz ve diyoruz ki; Esselamun Aleyküm.

Ey insanlar, eğer o selamı verirseniz, kardeşiniz için selamet isterseniz, insanoğlu bunu söylerse ; “Esselamun Aleyküm“ o insana bir hoşnutluk giydirilir. Onun için, diyorum ki, ey dinleyicilerimiz, her zaman iyi kelimeler söyleyin. Bu sizin şerefinizdir. Birisine kötü kelimeler söylemek ve birisi için kötü niyet taşımak size şeref vermez.

İsrail oğullarına cumartesi günleri balık tutmak yasaklanmıştı. Ama Âlemlerin Rabbi der ki, " Ben bütün kullarımı imtihan ediyorum, doğru yoldalar mı yanlış yoldalar mı diye imtihan ederim. Etmeliyim." İmtihanın faydası; Âlemlerin Rabbi o kuldan razı olursa ona şeref verir. O kulu daha yüksek bir makama, yüksek bir seviyeye yükseltir.

Ey insanlar, dinleyin ve dikkat edin. İngilizcede konuşuyorum, çok güzel. Ey insanlar, burada daha yüksek makama ulaşmaya çalışın ve dikkat edin. Eğer insanlar bunları dinlerse onlar mutlu olur zannederim. Çünkü çok kısa cümle ama Shakspeare’in Hamlet kitabından almadım. Ey insanlar, size ne söylenildiğini dinleyin. Ve duyduklarınıza dikkat edin. Dikkat edin! Özelliklede ilahi kitaplardaki her cümleye, her ayete dikkat edin. İlahi kitaplar sizi çağırır, Âlemlerin Rabbi size ne buyuruyor. Mesela buyurur ki : “ Ey kulum, temizlerden olmaya çalışın ” Sizde deyin ki; "Bizde temizlerden olmaya çalışıyoruz.” Çünkü Âlemlerin Rabbi ilahi kitapları neden gönderdi? İlahi kitaplarda kullarını hem dış görünüşünde hem de içinde bir mükemmelliğe ulaştırmak istedi. Eğer insanlar Âlemlerin Rabbinin ilahi emirlerine uyarsa şeref elbisesi giyerler.

Ey insanlar cahil olmayın! Çok meşhur erkek kıyafeti satan bir çarşıya gidip te, hangi kıyafet benim için en iyisidir diye sorarsın. Ey inananlar, Tevrat da, Incil de, Kitab-ı Mukaddeste ve On Emirlerde Allah bütün milletlere bunların özetini verir - İbrahim (a.s.)'a buyurmuştur: “ Ey benim dostum, ey benim kulum, ben sana onur elbisesi giydirdim ve dostum eyledim. Halilul Rahman. Halilul Rahman." Ey Vehhabiler ne söylüyorsunuz? Ey Selefiler ne söylüyorsunuz? İnanıyor musunuz ki Âlemlerin Rabbi Seyyidina İbrahim’e onur elbisesi, dostluk elbisesi giydirdi? Bu demektir ki; Cenabı Allah eğer bir kulunu mutlu ve şerefli yapmak isterse burada ve buradan sonra O ona giydirir. Çarşılarda aldığınız elbiselere dersiniz ki; “Bu çok ünlü bir kıyafet firmasıdır ve ben onlardan birşey almam gerekir .” Ekonomik seviyenize göre Marks & Spencer (İngilterenin en üst firması). Bazen birşeyleri pek net görmem (şakacı bir şekilde gözlük takıyor). Oralarda böyle elbiseleri alırlar. Çok mutlular ve çok… Onlarda öyle özellikleri vardır ki, insanlara göstermek isterler.

''Evet, beyim, hanımım bakıyor, sevgilim az önce ödediğim gömleği diyor. “

“ Kaç para ödedin?”

“ 200 pound .“

“ Hiç öyle gözükmüyor. “

“ Evet, hep böyle itiraz ediyorsun bana, ben çok ucuz şey alıyorum diye, hayır. Bunu çok pahalı aldım, bu gece büyük bir gala gibi birşey var. İnsanlar bakacaklar ve diyecekler ki, 'O insan Marks & Spencer dan birşey almış'. “ Demezler ki ben onu eskici pazarında gördüm diye.

“ Hayır beyim, ben Marks & Spencer dan çok pahalıya aldım.”

( Şeyhimiz gözlükle bakıyor )

Ey insanlar, herkes mükemmel bir kıyafet giymek ister. En güzel elbiseyi ister kendisini cok güzel yapmak için veya çok yakışıklı, çekici görünmek için. Bu bütün insanların... Her zaman bunu isterler. Onların hobileridir en iyi giyinmek ve kalabalık içinde en yakışıklı ve güzel görünmektir. Evet, bunu yapabilirsin, bu senin fikrin. Ama ben şaşırıyorum neden insanlar Âlemlerin Rabbinin onlara her münasebette giydirdiği ilahi kıyafetleri giymeye çalışmıyorlar diye? Neden dikkat etmiyorsun? Bu beni öfkelendiriyor hemde şaşırtıyor.

Şimdi insanlar genelde inançlarını bıraktılar. İnsanların ilahi huzura çıkacağı kıyamet gününe inanmıyorlar. İnsanlar ancak kıyafetlerine bakıyor, iyi mi kötü mü, güzel mi, çirkin mi diye. Hristiyanız, Yahudiyiz, Müslümanız diyorsunuz. Eğer Müslümansanız şeref elbisesini giymek için neden ilahi emirleri takip etmiyorsunuz? Neden buna çalışmıyorsunuz da her fırsatta çarşıda Marks & Spencer’a koşuyorsunuz daha çekici ve daha güzel olmak için. Nasıl inanansınız (mumin)? Eğer inanan (mumin) değilseniz o zaman en kirli kıyafeti giyeceksiniz. En kirli. Bu o kişinin etrafına çok kötü bir koku saçar. Kim zina yaparsa, kıyamet gününde onların önlerinden ve arkalarından o kadar pis koku çıkacak ki insanlar onlardan kaçacaklar. Allah bizi affeylesin.

Ey insanlar, ilahi kitaplar size sadece der ki; temiz bir hayat yaşayın, kirlilerden olmayın. Ey insanlar, ilahi huzurda ilahi makamlarda yakışıklı ve güzel olmaya çalısın. Böyle bir yolda olmaya çalısın. İlahi kitaplar insanlardan temiz hayata gelmelerini ister, pis hayatı bırakın der.

Ey Allahım bizi affeyle. Bizi affeyle. Ve bizi temizleyecek ilahi kullarından ve meleklerinden gönder. Ve bizden şeytâni elbiseleri alsınlar. Şeytâni elbiseler, modern elbiselerdir. Hep biz modern insanlarız dersiniz. Her zaman yeni moda elbiseleri giyeriz dersiniz. Özellikle ey hanımlar, bu hiçbir zaman size bir fayda sağlamaz. Modayı bırakın ve ilahi modayı tutun. Size Âlemlerin Rabbinin güzel kıyafetlerinden giydirsin.

Ey insanlar O’na koşun, Ondan af isteyin. Ve Rabbinizden sizi iyi kullardan yapmasını isteyin. Anlayışlı kul olmayı isteyin. İnsanoğlunun hakikatini anlamak için ve ne için yaratıldığını öğrenmek isteyin. Ne için doğum günü töreni ve cenaze töreni yapılır diye öğrenin. İnsanoğlu doğum töreni ile cenaze töreni arasındadırlar, başka birşey değildir. Düşünün o zaman mutlu olursunuz. Düşünmezseniz, ancak size ait kara deliklere düşersiniz. Aşağı aşağı, sonsuz aşağı, aşağı aşağı düşersiniz.

Ey Allahım bizi affeyle! Biz zayıf kullarız. Bize iyilerden gönder de bize göklerin şerefini göstersin. Ve bize o şerefli makamlarda vazifemizi göstersin. Şerefli kıyafetleri göstersin. Ömrümüzden bir gün daha geçti. Yarın iki gün olacak veya iki ay veya iki sene ve mezara koşuyoruz. Veya ilahi kitaplardan yazan bir yere koşuyoruz. Ey insanlar, gelin dinleyin ve söyleyin;

" Dum dum dum dum dum dum dum dum "

" Dum dum dum dum dum dum dum dum "

" Dum dum dum dum dum dum dum dum "

" Dum dum dum dum dum dum dum dum "

" Dum dum dum dum dum dum dum dum "

" Allah Allah Allah Allah Allah Allah"

" Dum dum dum dum dum dum dum dum "

" Dum dum dum dum dum dum dum dum "

" Dum dum dum dum dum dum dum dum "

" Dum dum dum dum dum dum dum dum "

Fatiha

(40 dakika)

44 veya 45 olmalı

Hayatımız hızlı bir şekilde geçiyor dakikalarda ve saniyelerde.

Ey insanlar gelin söyleyin:

" Dum dum dum dum dum dum dum dum "

" Dum dum dum dum dum dum dum dum "

" Dum dum dum dum dum dum dum dum "

" Dum dum dum dum dum dum dum dum "

" Dum dum dum dum dum dum dum dum "

" Huuuuuu huuuuu huuuuuuu huuuu huuuu"

" Dum dum dum dum dum dum dum dum "

Es-selaamu `aleyke Ya Sayyidi, Ya Rasulullah (s), Allahu Ekber.

Fatiha

(305 000 kişi izledi)

(Şeyh Nazım hazetleri Hacı Neziha ile Şeyh Hişam ile telefonda konuşuyor)

Şeyh Hişam: Mevlana, Marks & Spencer şimdi kapandı. Onları kapattın! Ben şuanda Montreal de 200 kişi ile beraber zaviyedeyim, hepimiz seni Sufilive dan izliyoruz!

UA-984942-2