Available in: English   Italian   Turkish   Go to media page

O HER AN YARATMA HALİNDEDİR

Sultanul Evliya

Mevlana Şeyh Nazım Adil El-Hakkani

Pazartesi, Şubat 1, 2010 Lefke, Kıbrıs

Allah Allah Allah Allah Allah Allah

Allah Allah Allah Allah Allah Allah

Allah Allah Allah Allah Allah AziyzAllah

Allah Allah KerimAllah Allah Allah Allah

Allah Allah Allah Allah Allah SubhanAllah

Allah Allah Allah Allah Allah Allah SultanAllah

Elfu Elfu Salât Elfu Elfu selâm Âlâ Seyyidel Evveliyn

Vel Âhiriyn Seyyidina Muhammed Ve Alihi Ve Sahbihi Ecmaiyn.

Esselamun Aleyküm ya İbadallah. Kim ilahi şerefle şereflenmişse ona Esselamun Aleyküm. Kim bilip de bu şerefi evvelden ahire tutmak isterse ey insanlar Esselamun Aleyküm. Meded istiyoruz, bu dünyada baştan sona olan herşeyden mesul olandan istiyoruz. Onun yardımını ve desteğini istiyoruz. Doğudan batıya herkese hitap etmek için ilahi destek istiyoruz.

Doğu nerede batı nerede ey selefi ulemaları? Doğu nerede batı nerede olduğunu biliyor musunuz? Bu zor soru çünkü heryerde aynı zamanda doğu ve aynı zamanda batı olabilir. Neyden dolayı?Güneşin hareketine göre. Güneşin hareketi sayısız doğular ve sayısız batılar yapar. Evet. Ne diyorsunuz selefi ulemaları? Bu Kurân-ı Kerîm’de bahsedilen birşeydir. Bu nedir? Estâuğuzubillah;

(Müzemmil:9) رَّبُّ ٱلۡمَشۡرِقِ وَٱلۡمَغۡرِبِ

<>

Bu delil verir. Bu sayısız doğular, sayısız batılar demektir. Ve ancak Yaratan güneşin doğuşunun sayısını ve batışının sayısını bilir. Bu günlük değişir ve sayısız güneş doğusu ve batısı olur. Allahu Ekber Allahu Ekber. Ve büyük şeyhimize diyoruz ki, o bizi her türlü vasıtayla destekler, pekçok vasıtalarla. Her doğuş bazı insanları yükseltmek için birşeyler getirir. Hem de pekçok batışta pekçok sayısız insanları batırır.

Cenâb-ı Allah bize bir anlayış ikram eylesin. Ve Euzubillahimineşşeytanirraciym diyoruz. Şeytan ve yanlış fikrilerinden kaçıyoruz. Ve Bismillahirrahmanirrahiym, Bismillahirrahmanirrahiym diyoruz. Bismillahirrahmanirrahiym insanoğlu için içeriye girmek için bir giriştir. Her anda veya her saniyede veya üçte birinde yenilikler görmek için değişiklikler vardır. Bu kelimeye delil nedir ey selefi ulemaları? Siz delillerinizi getirmelisiniz.

(Bakara:111) قُلۡ هَاتُواْ بُرۡهَـٰنَڪُمۡ

<>

Birşey söylerseniz buna bir delil getirmelisiniz ki söylediklerinizi desteklesin. Şimdi sizin söylediklerinizi ne destekliyor? Herşey değişecek, sayısız doğuşlar sayısız batışlar olacak. Güneşin doğmasına göre bu olaylar, bu dünya birşey taşır, onların üstüne inmek ister. Güneş doğunca dünya güneşten bize yeni birşeyler göndermesini ister. Biz yaşlanıyoruz ve yeniliklere, yeni görüşe ihtiyacımız var. Evet. Kurân-ı Kerîm’den bu konuda delil nedir? Bazıları doğar bazıları batar. Bu hiçbir şeyin sabit olmadığı anlamına gelir. Sayısız değişir çünkü yenilik…He…? Yenilik göklerden insanlara ulaşan bir ikramdır. Yenilik لذيذ جديد كلّ. Evet? لذيذ جديد كلّ Onun için Âlemlerin Rabbinin her dakikada veya saniyede veya daha aşağıda, aşağıda, aşağıda sayısız yenilikleri vardır. Zamanın en kısa parçasında yenileri gelir çünkü yenilik insanlara hayat verir, insanlara hoşnutluk verir, insanlara razılık verir.

Her değişiklik insanoğluna yeni hoşnutluk getirir. Onun için O bizim halimizi veya seviyelerimizi bilir. Allah Allah SubhanAllah. O varlıklarının isteklerini bilir ve onlara ikram etmek ister. لذيذ جديد كلّ Halifelerine daha fazla ve daha fazla hoşnutluk ve daha farklı zevkler vermek ister. Onlar ancak isimde halife, asla hakiki halife olamazlar, hayır.

Herkesin bir sınırı vardır. İnsanların istekleri her zaman sınırlıdır, sonsuz olamaz. Onun için Âlemlerin Rabbi insanoğluna herşeyi sınırlı ikram eder. Bundan dolayı küçük parçalarla yemek yiyoruz. Devler gibi hepsini yemiyoruz, azar azar. Neden? Kulları onun sonsuz tadından tatsınlar diye. Her yemek parçasında veya içmekten bir şekil zevk-i sefa alırlar. Subhanallah. Onun için Cenâb-ı Allah kullarına yaradılışlarına göre ikram etmek ister.

Onlar dev boğa yılanı gibi değiller. O yutar ve tadı yoktur. Ama insanlara herşeyi tattırmak istiyor. Her zaman yeni bir zevke yeni bir hoşnutluğa ulaşsınlar diye. Onun için O herşeye Kâdir olan, bizim şartlarımıza göre daha fazla zevk ve hoşnutluk alalım diye bize çiğnetip içiriyor. Cenâb-ı Allah insanlara bazı yemekleri tuzlu, bazılar şekerli, bazıları acı, bazıları ekşi yaptı. Herşeyi tadalım diye farklı yaptı. Bu taklit bir hayattır ve bu gezegendeki hayat Cenâb-ı Allah’ın sonsuz ikramlarını, yemek, içmek ve tatmakla sonsuz cennette olmayı bir misal ile işaret eder. Her yiyip içtiğin zaman başka bir tat, başka bir zevk, başka bir hoşnutluk bulursunuz. Neden bu yöne koşarsın? İnsanların anlaması için onların gelecekteki zevkleri için çok basit bir misal. Bir aşçı bir şeyin tadına bak dediği gibi. Bu sadece bir örnektir. Her seferinde daha fazla zevklenip ve daha fazla hoşnut olmak için.

Ey selefi ulemalarımız, buna ne diyorsunuz? Sizlerin bazıları öğlen yemeği veya akşam yemeği veya kahvaltının değişik olmasını istersiniz, aynı değil. Âlemlerin Rabbi halifelerine herşeyde yeni bir tat almalarını ister. Halife deyince asla hakiki halife olamaz. Kâinatın seviyesinde halifelik giydirildiği tek bir kimse vardır. Varlıkların ötesinde değil. Hayır, bu Seyyidina Muhammed (s.a.v.),Ya Seyyidi Ya Rasulullah’dir.

Cenâb-ı Allah Kurân-ı Kerîm’de güneşin neden doğup battığını anlatır. Onlar sayısızdır, asla yüzde yüz aynı olmaz farklı olurlar. Kullarının razı olmasını, zevklenmesini istiyor. Cenâb-ı Allah’ın pekçok ikramları vardır onlar birbirlerinle yüzde yüz aynı değildir, sayısızdır.

Bu günün zevki gelecek günler gibi değildir. Bu günün zevki dünün zevkinin bir kopyası olmadığı gibi. Yeni, yeni, yeni. Buna delil nedir? Herşeyin değiştiğine delil nedir?

Cenâb-ı Allah buyurur;

(Rahman:29) كُلَّ يَوۡمٍ هُوَ فِى شَأۡنٍ۬

<< O, her an yaratma halindedir>>

Bu anlamak ve tarif için sonsuz bir okyanustur. كُلَّ يَوۡمٍ هُوَ فِى شَأۡنٍ۬. O kimdir? Cenâb-ı Allah asla değişmeyi kabul etmez. Hayır, olamaz. Cenâb-ı Allah aynıdır. Evvelde olduğu gibi ahirde de aynıdır. Ebediyet ancak Ona aittir. يَوۡمٍ هُوَ فِى شَأۡنٍ۬ كُلَّ dediği zamana asla bir değişiklik kabul etmez. يَوۡمٍ كُلَّ Hangi günden bahsediyor? …(arapça) hayır هُوَ فِى شَأۡنٍ۬ يَوۡمٍ كُلَّ buyurur. He…? المقتدر الله سبحان SubhanAllahil Muktedir. O kimdir?

Bizim anlayışımız asla bu noktaya ulaşmaz. Ama delil noktası diyoruz ki bu Ayet-i Kerîme’de هُوَ فِى شَأۡنٍ۬ يَوۡمٍ كُلَّ . O kimdir? O kimdir? Cenâb-ı Allah asla bir değişiklik kabul etmez. كُلَّ يَوۡمٍ هُوَ فِى شَأۡنٍ. O kimdir? O kimi asla anlamazsınız. O kimdir? فِى شَأۡنٍ Onun için geçerli değildir çünkü Cenâb-ı Allah asla bir değişiklik kabul etmez. Bu âdemoğluna ait demektir. İnsanoğluna ikram edilmiştir. Onların yolları ya yanlış taraftadır ya da doğru taraftadır. İnsanlar her gün iki yeni kıyafet giyer, gelip zuhur eder. Birisi onu mutlu eder öbürü onu mutsuz eder.

Onun için bütün sorumluluk insanoğlundadır. Onlar bir görünüşe ulaşabilir ve orada mutlu olabilirler. Veya mutsuz olacakları bir zuhurata ulaşırlar. Şimdi beni çok mühim bir noktada konuşturuyorlar. Değişmez varlık olmak için insanlar günlük veya her saat, her dakika veya her gün değişir, değişir, değişir. Değişmez olmak ancak Cenâb-ı Allah’a dır. Ama insanlara bir anlayış vermek ister. Ey insanlar, Cenâb-ı Allah’ın rızalığına ulaşmaya çalısın. Günlük, aylık, senelik, her an her saniye bir hoşnutluk, zevk-i sefa, yeni anlayış ve yeni nurlar gözetle. Cenâb-ı Allah biz, Peygamberler Mührü’nün hürmetine affeylesin.

Allah Allah Allah Allah Allah

Allah Allah Allah Allah Allah

Allah Allah Allah Allah Allah AziyzAllah

Allah Allah Allah Allah Allah

Allah Allah Allah Allah AziyzAllah

Allah Allah Allah Allah Allah

Allah Allah Allah Allah Allah SubhanAllah

Fatiha.

43? (38 dakika) 38?

“Dum dum dum dum dum dum dum dum”

“Dum dum dum dum dum dum dum dum”

Her dum dum yeni bir hoşnutluk getirir. Dün gecenin dum dum’u bu geceninki gibi değil.

“Dum dum dum dum dum dum dum dum”

“Dum dum dum dum dum dum dum dum”

Bu söylediklerimizin anlamı farklıdır.

“Dum dum dum dum dum dum dum dum”

“Dum dum dum dum dum dum dum dum”

İnsanlar için çok zevkli, çok zevkli ve hoşnutluk. Allahu Ekber Allahu Ekber. Cenâb-ı Allah bizi ebedi mutlu, mutlu, mutlu etmek istiyor. Kullarının asla üzgün olmalarını istemez. Kullarının mutlu olmalarını ister. Onun için Şeyh Nasan her zaman böyle mutsuz oturur. Mutlu olun, ey Rabbimiz bize bazı anlayış ver. Bize bazı yeni anlayışlar ver. Burada ve buradan sonra ebedi mutlu ve hoşnut olalım. Fatihah.

40? (Evet) Evet, beyim. Allah onları ebedi mutlu etsin. Ne kadar ahali? (523 000)

Onlar aşağı inmekten korkarlar. 500 binden aşağı inerse beni onlara konuşturmazlar. Evet beyim.

UA-984942-2