Available in: English   Turkish   Go to media page

DİNLE VE İTAAT ET

Sultanul Evliya

Mevlana Şeyh Nazım Adil El-Hakkani

Çarşamba, Şubat 10, 2010 Lefke, Kıbrıs

Destur Ya Seyyidi. Meded Ya Ricalallah. La İlahe İllallah La İlahe İllallah La İlahe İllallah Seyyidina Nebiyyuna Muhammeden Rasulullah (s.a.v).

Ey insanlar, Esselamun Aleyküm. Dinleyici olmaya çalışın. Dinlemeyenlerin seviyesi hayvanların seviyesindedir. Estağfurullah. Rabbimizden af diliyoruz. Allah Allah Allah SubhanAllah SultanAllah.

Ey Rabbimiz bize öyle bir ikram ver ki kıyamet gününe gelince yüzlerimiz parlasın. Ey insanlar, ey insanlar Esselamun Aleyküm Ve Rahmetullahi Ve Berekatuhu. Her selâm verdiğiniz zaman üstünüze ilahi rahmet iner. Bir kimseye bir elbise gibi giydirilir.

Ama bu ikramlar maddi şeyler değildir. Onların değeri bizim hayâlimizin üstündedir, hayal edemezsiniz. Onun için mümkün olduğu kadar selâm verin. Esselamun Aleyküm, Esselamun Aleyküm. O kimseden birşey iyi bir şekilde sunulup gelirse ikiye katlanır. O kimse sana zarar verebilecek birşeyle gelirse, balona bir iğine batırdığın gibi “Bum” patlar alıp götürür.

İslam’da selâm Âlemlerin Rabbinin bir ikramıdır. Yahudiler dillerinde “Esselam” demezler ama bazıları “Es-sam Aleyk” derler. "Sam" sövmektir, kötü sözdür. Peygamberimiz “Ve Aleyküm Sam” diye cevap verdi olanlara. Onlar Peygamberler Mührüne zarar verecek birşey istediler ama ilahi emir geldi ve onlara “Ve Aleyküm Sam” de buyurur.

Ey insanlar, واطيع اسمع. Ve Euzubillahimineşşeytanirraciym diyoruz çünkü Cenâb-ı Allah “Dinleyin ve İtaat” واطيع اسمع et emrediyor. Meded Ya Ricalallah Ya Seyyidi Ya Sultanul Evliya. Sen bize anlayabileceğimiz birşey verebilirsin. Şimdi insanlar asla anlamazlar. 21. yüzyıl insanların seviyesi hayvanların seviyesindedir. Ama medeniyetin zirvesine ulaştıklarını iddia ederler. Bu mu medeniyetinizin zirvesi?

Ey insanlar, Esselamun Aleyküm. Dinleyin ve itaat edin. Peygamberimiz (s.a.v) واطيع اسمع emretti. Bu içinde bütün ilahi emirleri bulabileceğin özettir. واطيع اسمع. (Bakara:285) سَمِعۡنَا وَأَطَعۡنَا‌ۖ Cenâb-ı Allah Peygamberleriyle ve özellikle Peygamberler Mührü, Seyyidina Muhammed (s.a.v.) سَمِعۡنَا وَأَطَعۡنَا‌ۖ gönderdi <<İşittik ve itaat ettik>> Onun emrettiğini işitiyor ve yapmak istiyoruz. “ Kullu Emrin Zi Balin Lem Yübde' Fihi Bismillahi Fehüve Egta”(Allah’ın adıyla başlamayan işte hayır ve bereket yoktur) SubhanAllah.

Ey insanlar, hayvanlar seviyesini bırakmaya çalışın. Ne kadar bırakırsanız o kadar medeniyetin yüksek seviyesine ulaşırsınız. Hayvanlarla beraber olursanız nasıl medeniyetin yüksek makamına ulaşacaksınız? Hayvanlarınızı yanınıza alın veya hayvanların ahırına girin. Çünkü hayvanlar seviyesinde olmakla çok mutlusunuz. “Bunu neden söylersin?” Evet, bunu söylerim çünkü anlamıyorsunuz ve anlamak istemiyorsunuz. Bu noktaya gelen bir kimse hayvanlar seviyesindedir.

Neden öfkeleniyorsunuz ey selefi ulemaları? Neden öfkeleniyorsunuz? Veya neden o anlamaya çalışmayan kimselere kızmazsınız? İnsanlara anlamalarını sağlamak için memleketlerinde bin tane selefi ulemaları olsa yeterli mi olur zannedersiniz? Asla. Evet, şimdi insanlar heryeri okullarla doldurmaya çalışıyorlar. Evet, okullarla. Okullar ne içindir? Çocuklarınızı okullara öğrenmek için gönderiyorsunuz. Ne için öğrenecekler? Öğrenmenin amacı nedir? Ne öğrenirler? Siz selefi ulemaları, memleketinizde eğitim sisteminizde çocuklara ne öğrettiklerine gidip bakıyor musunuz? Ne öğrendiklerini görmek için kuvvetli eğitim programları yapar mısınız?

Burada bazen bana ilkokuldaki küçük çocukların karnelerini getirirler. Siz bakıyor musunuz? Siz “Biz selefi ulemaların yollarındayız” diye iddia edersiniz. Memleketinizde, Arap kraliyetinde çocukların okullarda veya ilkokullarda ne öğrendiğine hiç baktınız mı? Bakmazsınız. Siz ancak Salâtu Selâm, İhlâs ve bi’datlara itiraz etmeyi bilirsiniz. Onları bırakın ve kıyamet gününde size sorulacak olan hakiki halinize dönün. Âlemlerin Rabbi size soracak; Ey selefi ulemaları, ilkokullarda çocuklara hangi eğitimlerin verildiğine hiç baktınız mı?

Evet, bakıyorum ve hepsinin Cenâb-ı Allah’ın şeriatına karşı olduğunu görüyorum. Hepsi ilahi emirlere karşı, hepsi Peygamberler Mührü, Seyyidina Muhammed (s.a.v.)’in talimlerine karşı. Bakmıyorsanız utanın!!! İlkokulların programlarının ne olduğunu gidip sormalısınız! Liselerin programlarının ne olduğuna gidin bakın. Ve üniversitelerde gençlerinize ne öğrettiklerine bakmalısınız. Size sorulacak. Bu düzeltmeniz gereken en mühim melesedir.

İlkönce ilahi vahi, nasıl oldu? Cenâb-ı Allah ilkönce en sevgilisi ve mutlak halifesi Seyyidina Muhammed (s.a.v.)’e buyurdu; ٱقۡرَأۡ Doğru mu? Ne için? Ne okuduklarına bakın. ٱقۡرَأۡ <>. Ne okumalıları gerekene bakın, kitaplarını getirin. Selefi ulemaları bütün millete, bütün ümmete o kadar kibirlisiniz. Bizim gibi insanları sevmeyip yerlerde, kendinizi de göklerde görürsünüz.

Onların anlayışı nasıl ve Kurân-ı Kerîm’e uygun ne yaparlar? Cenâb-ı Allah ٱقۡرَأۡ buyurur. Siz selefi ulemaları olduğunuzu söylersiniz, ٱقۡرَأۡ ne demektir? Söyleyin, söyleyin, söylemelisiniz. Krallar ve memleketteki insanlara söyleyin. Onlara ٱقۡرَأۡ <> ne demek olduğunu sorun. Peygamberler Mührü “Benim okumam yoktur ben ümmiyim” buyurdu.

(Alak:1,2) خَلَقَ ٱلۡإِنسَـٰنَ مِنۡ عَلَقٍ ٱقۡرَأۡ بِٱسۡمِ رَبِّكَ ٱلَّذِى خَلَقَ

<>

(Alak:4) ٱلَّذِى عَلَّمَ بِٱلۡقَلَمِ

<>

Dünyanın ilk gününden sonuna kadar anlamlar vermeye çalışırsanız bitiremezsiniz. Evet, Cenâb-ı Allah’ın emri neydi? SubhanAllah. Bunlar okyanuslar, okyanuslar, okyanuslar gibidir. Ve siz selefi ulemalarıyız dersiniz, söyleyin. Biz çok kısa konuşuyoruz, ٱقۡرَأ oku. Sizi dinleyenler neyi okuyacaklarını sormalılar. Allah Allah. Ey selefi ulemaları, siz ilimlerinizle büyüklenirsiniz. Sizin ilminiz var ama anlayışınız yok. Ben birşey bildiğimi iddia etmiyorum ama siz selefi ulemaları olduğunuz için size soruyorum. Ne okuyalım? Âlemlerin Rabbinin ilk ilahi emri “Oku” diye emretti. Ne okuyalım? SubhanAllah, SubhanAllah, SultanAllah.

Ey insanlar, biraz aklınızı kullanın ve ilahi emrin bize gösterdiğine veya neye yöneldiğine bakın. Neyi okumamız gerekir? Herşeyden önce kısaca Kurân-ı Kerîm deriz. Başka birşey var mı? Ummul Kitap.

Bütün ilimlerin okyanusları o okyanustan gelir. Bir bebeğin annesinden geldiği gibi bütün ihtiyacın olduğu şeyleri Kurân-ı Kerîm’de bulursunuz ve size ٱقۡرَأ diye gönderildi. Peygamberler Mührünün emri واطيع اسمع. Ümmetine “Dinle ve itaat et” buyurur. Ey selefi ulemaları, çocuklarımıza Kurân-ı Kerîm’i çok basit bir şekilde öğretmenizin yeterli olduğunu mu zannediyorsunuz?

بِسۡمِ ٱللهِ ٱلرَّحۡمَـٰنِ ٱلرَّحِيمِ ٱلۡحَمۡدُ لِلَّهِ رَبِّ ٱلۡعَـٰلَمِينَ (Fatiha:1,2)

Çok basit. Bunu okuyunca biter mi zannediyorsunuz? Siz Cenâb-ı Allah’ın ilahi emirlerini takip ediyor musunuz? ٱقۡرَأ <> bütün Müslümanlar için,bütün inananlar ve ümmeti Muhammed, bütün Seyyidina Muhammed (s.a.v.)’in ümmeti içindir. Öğretmezseniz lanet iner. Arabistan’a, Yemen’e, İran’a, Suriye’ye, Filistin’e, Mısır’a, Lübnan’a, Türkiye’ye, Balkanlara, Tunus’a, Cezayir’e, Nijerya’ya, Hindistan’a, heryere lanet geliyor. Mü’minler Kurân-ı Kerîm okumayı reddederlerse lanet gelir.

Kurân-ı Kerîm’i her okuduğunda milletlere ilahi rahmet iner. Kurân-ı Kerîm alıp da çocukların karşısına öğrenmek için kirli şeyler getirirlerse onlara yağmur gibi lanet iner. Şimdi bütün İslam dünyası bu lanetin altındalar. ٱقۡرَأ ne okuyalım? İlkokullara bakın, genç talebelerin ne okuduklarına bakın. Ondan sonra üniversitelerde ne okunduklarına bakın. İlkokulda çocuklara ancak bazı mukaddes süreler öğretiyorlar, bitti. Ondan sonra “Bu kitabı alıp oraya koyun dokunmayın.”

Üniversiteler “Biz konuşup tartışmayız veya fikirlerimizi vermeyiz. Hayır bu yasaktır, hayır” derler. “Hayır, Âlemlerin Rabbinin ilahi emirlerini ilkokuldan sonra tatbikat etmeye gerek yoktur” derler. O insanlara ne öğretiyorsunuz? Üniversiteler, liseleri ve ilkokulları hep şeytâni fikirler, şeytâni talimlerle dolduruyorsunuz. Ondan sonra göklerden size rahmet inmesini bekliyorsunuz. Olamaz. Ve sonuçta o ilahi emir ٱقۡرَأ , oku. Onlar sadece böyle kitaplara bakarlar, okurlar ve biter mi?

Başka emir واطيع اسمع. اسمع tam benliğinle dinle ve itaat et demektir. Bütün ulemaların bildirdiklerine göre, insanların 360 tane organları vardır. Okumalısınız ve 360 organlarınızda sizinle beraber okumalı.

Ondan sonra ٱقۡرَأ , bundan sonraki ilahi emir Peygamber Efendimiz (s.a.v) واطيع اسمع buyurdu. Bu Peygamberimizin sözleri değildir ama göklerden gelen vahidir. Oku ve ne öğrendiysen ona itaat et buyurur, bitti.

Yapmazsan sana burada ve buradan sonra lanet iner. Bakın bütün ülkeler ağır bir lanet altındadır.

Ey Rabbimiz, ey Rabbimiz, bizi koru, çocuklarımızı, gençlerimizi koru. Kurân-ı Kerîm’in yönünde bize çocuklarımızı eğitecek birilerini gönder. Evet. Bu okumanız yeterli değildir. Harameyni Şerifeyn’de herkesin Kurân-ı Kerîm okuduğunu görüyorum. Onların çocukları, nesilleri nerede? Çocukları öğrenmek için kime veriyorsunuz? O insanlar İslam’a karşı olan herşeyi batılı ülkelerden öğrendiler. Mısır’a bile gitsen onlar gibidir. Suriye onlar gibi, Türkiye onlar gibi, İran onlar gibi.

İran “İslam Cumhuriyeti” der. He…? İslam Cumhuriyeti Kurân-ı Kerîm’de asla geçmez. Cumhuriyetten hiç bahsedilmemiştir. Cumhuriyeti nereden çıkarttılar? Cumhuriyetin ismi İslam’a karşıdır. “İslam’ın saltanatı” deyin. Sultanlık cumhuriyet değil. Kurân-ı Kerîm’i iktidarda tutan son hükümdarlık Osmanlı imparatorluğudur. Osmanlı imparatorluğunu kaldırdılar ve Türk Cumhuriyetini getirdiler.

Cumhuriyet İslam’a ne şerefi verir? Türkler yalnız “Türk Cumhuriyeti” derler onlarda İslam’ın adını anmazlar. İran biraz daha iyidir, onlar İslam Cumhuriyeti derler. İslam Cumhuriyeti insanlardandır. İslam’ın saltanatı Allah’tandır. Biri haktan biri halktan.

Evet, halk insanların cumhuriyetinden gelir. İslam’ın hakkı Cenâb-ı Allah’tan gelir ve Hakkın saltanatı buyurur. İslam İslam’ın saltanatıdır, ilahi hükümdarlığın saltanatıdır. Neden almazsınız ve bu kral, şu kral dersiniz? Bu Kurân-ı Kerîm’in eğitimi mi ey selefi ulemaları? Anlıyor musunuz? Anlamalısınız. Bugün anlamazsanız yarın anlarsınız. Yarın anlamazsanız burada ve buradan sonra ağır bir sorumluluk altına girersiniz. Allah’tan korkun.

Ey Rabbimiz, biz birşey bilmeyiz. Bize ilahi huzurda en sevgili ve şanlı ve şerefi olan Seyyidina Muhammed (s.a.v.)’ın hürmetine bilen ve bizi eğitecek olan birini gönder.

Fatihah. Allahu Ekber, Allahu Ekber. Tövbe Ya Rabbi. Tövbe Ya Rabbi. Tövbe Estağfurullah. Tövbe Ya Rabbi. Tövbe Estağfurullah.

45? (45 dakika) Yeterli. Şimdi kırbaç geliyor çok. Bu çok basit gök gürültüsü. Bu aydan sonra çok ağır gürleme gelecek.

(535 000 kişi)

UA-984942-2