Available in: English   Arabic   Turkish   Go to media page

Seyyidina Muhammed (s.a.v) Mîraç'tan Asla Geri Dönmedi

Sultanul Evliya

Mevlana Şeyh Nazım Adil El-Hakkani

Perşembe, Eylül 1, 2010 Lefke, Kıbrıs

Meded Ya Sultanul Evliya. La İlahe İllallah La İlahe İllallah La İlahe İllallah Muhammed Rasulullah Aleyhi Salâtullah Vesselamu. Euzubillahimineşşeytanirraciym Bismillahirrahmanirrahiym.

Sümme Salâtu Vesselam Âlâ Cemiyil Enbiyail Vel Murseliyn Ve Ali Kulli Ecmayin Velhamdulillahi Rabbil Alemiyn. Sümme Selam Âlâ Sahibil Zaman Seyyidina Mehdi a.s. Sümme Selam Âlâ Kutbul Mutesarrif!

İlahi selâmlarımız bu gezegendeki koruyucumuz Kutbul Mutesarrif'e ve bütün işleyen evliyalara olsun, onların hepsi işler. Bu mütevazı bir toplantıdır ama bütün doğudan batıya, kuzeyden güneye, bu gezegendeki insanlara konuşuyoruz. Ey katılanlarımız, esselamun aleyküm. SubhanAllahil Aliyil Aziym. SubhanAllahil Aliyil Aziym. Katılanlarımızın arasında “Biz Selefi ulemalarız” diyen bir grup insan vardır. Biliyor musunuz? Onlar bunu iddia ederler ve bu unvanı onlar kendilerine vermiştir. Bazı ülkelerden bir grup insan bunu söyler. Şimdi beni insanlara hitap ettirip konuşturuyorlar. Ben birşey bilmem. Onlar birşeyi desteklemezlerse milyonlarca insanlara hitap etmek zor olur. Önemli değil, eğer ilahi destek ulaşırsa bir karınca bile milyarlara değil ama trilyonlarca insanlara hitap edebilir. Milyarlarca değil ama trilyonlara hitap etmek kolaydır. Karınca bütün insanlara hitap edebilir. Estâuğuzubillah;

(Neml:18) قَالَتۡ نَمۡلَةٌ۬

<>

Bu ne demektir? Cenâb-ı Allah’ın hitap etmesini istediği bütün varlıkları çağırması yeterlidir. Bir karınca onları çağırır ve dinletir. Bir veli. Veli kimdir? Veli işitir, bir karıncayı eline alıp böyle kulağına getirir ve o aynı veliyullah karıncanın konuşmasını bir gök gürlemesi gibi işitebilir. Onun için mübarek kimseler bütün olayları gözetirler. Hiç birşey kendi kendine olmaz; ilahi irade vardır. İrade, Rabbimizin iradesinin ortağı yoktur. Ve kimse Onun iradesini bilemez. Âlemlerin Rabbi kullarına doğudan batıya, kuzeyden güneye işittirmek isterse ben çok büyük gelirim. Bir karıncaya emrederse, karınca dünyayı sallar ve herşey titrer.

Bir karınca, “Ey Rabbim” derse dünya sallanır. Bu iradedir. İlahi iradeyi bırakın. Gelir gelir gelir, en aşağı seviyeye gelir ki bunu seçilmiş kimselere ikram etmiştir. “Allahu Ekber” derse herşey ayağa kalkmalı. Kadir gecesi gibi. Evet.

Şimdi bu gezegende olduğumuzu söylüyoruz. Bilim adamları bu dünyanın bir küre olduğunu söylüyorlar, küre. Ve güneş başka birşeydir, ay başka birşeydir. İnsanlar dünyamızın hareket ettiğini söylerler. Bunu söylerler ve güneşin sabit olduğunu ve hareket etmediğini söylerler. Baktığında güneş hareket eder dünya sabit olduğunu görürsün. Bir Ayet-i Kerîme vardır. Buradaki Seyyid Cenâb-ı Allah’ın ne buyurduğunu biliyor. Bir, iki, üç hakikatlerle dolu sözler vardır. Estâuğuzubillah;

(Nisa:157) وَمَا قَتَلُوهُ وَمَا صَلَبُوهُ وَلَـٰكِن شُبِّهَ لَهُمۡ‌ۚ

<< Aslında onu ne öldürdüler ne de çarmıha gerdiler, sadece onlara öyle (olmuş gibi) göründü>>

Ulemaların bu Ayet-i Kerîme’den alabilecekleri pekçok şeyler vardır. Bu Ayet-i Kerîme’nin bir parçasıdır. Ben Acem’im, sen Arapsın. Allah Azze Ve Celle’nin ilahi ayetleri sır okyanuslarıdır, gizli anlam okyanuslarıdır, hikmet sırlarıdır; sınırsız görünmemiş sözler içerir. İnsanlar için güneş doğar ve güneş batar ve dünya sabittir. Ve bilim adamları “Hayır güneş doğar yürür ve batar” derler. Bu teşbihtir, onların baktığı gibi gözükür. Bu şekilde bu kâinattaki herşeyi bu taraftan yeni bir görüntü görürsün, o taraftan başka bir görüntü görürsün. Sana bakınca bu şekil görürüm, oradan, buradan, arkadan bakınca başka şekil olur. Ve ilahi görüntüleri gizli ilimleri olan evliyalar herkesin hergün 24 bin görüntüleri geldiğini söylerler. 24 bin yeni görüntülere bakıp görürler. Allahu Ekber, Allahu Ekber-ul Ekber, Allahu Ekber-ul Ekber. Siz bunun sabit olduğunu, sabit şekiller olduğunu mu zannediyorsunuz? Asla, asla sabit şekiller değildir. Hatta ayağa kalkınca sabit görüntümüz başka birşeydir, oturunca görüntümüz başka birşeydir. Yüz kere ayağa kalksak değişir. Allahu Ekber-ul Ekber, Allahu Ekber-ul Ekber. Subhansın Ya Rabbi.

Burada oturuyoruz ve Âlemlerin Rabbi inananlara yeni ufuklar açmak istiyor. Ve bilim adamlarına da yeni ufuklar açmak istiyor. Uyuyor musun? Estağfurullah. Hoşgeldiniz, hoşgeldiniz. Her saniyede bu bulutlar başka bir görüntüde olur. Allahu Ekber-ul Ekber. Onun için Marifetullah. Marifetullah, göklerin ilimi başka birşey, ilahi görüntü başka birşeydir. Bütün kâinatın son sınırı ilahi seviyeye kadardır, bunun üstü olmaz. Onun için bahsedilmiştir, Peygamberler Mührü, Seyyidil Ruslul Kiram, Miraç gecesine davet edildi.

Selefi ulemalarımıza soruyorum. Kaç tane İsra oldu? Yalnız bir kere mi? Ne oldu? Cenâb-ı Allah sadece bir kere mi davet etti? Bir kral saltanatının şerefli üyelerini bir kere mi davet eder? İki kere etmez mi? Zayıf bir kimse, sultan zayıf kimsedir ve o davet ederse sadece bir kere davet etmez. Çok davet eder, sayısız kere davet eder dersin. Âlemlerin Rabbi nasıl olur? En sevgilisini tek bir kere mi davet etti? Daha fazla değil mi? Başka davet yok muydu? Her zaman Selefi ulemalara soruyorum: ne düşünüyorsunuz Miraç hakkında? Melikel Mülük Allah Subhanehu Ve Teâlâ Celle ve Âlâ. Peygamberler Mührünü (s.a.v.) kim davet etti? Rabbi davet etti. Daha önce başka birisine davetiye gönderdi mi? Daha önce veya daha sonra böyle bir davet oldu mu? Onlar birşey bilmiyor, onların anlayış seviyeleri çok aşağıdır. Cenâb-ı Allah’ın davetini söylemiyorlar. Kurân-ı Kerîm ezelin Kelâmullahı’dır. Ezelden ebededir. Kaç kere ve kim için? Bu davet sadece Onun için geldi. Ne düşünüyorsunuz? Bu davetiye bitti mi zannediyorsunuz? La Şerikeleh Ve La Şebiheleh Allah Subhanehu Ve Teâlâ. O en sevgilisini davet ederse ve en sevgilisine mümkün olduğunca gösterse onu geri aşağıya mı indirir zannediyorsunuz? Fikriniz nedir? Âlemlerin Rabbi çağırıyor, böyle bir davetiye veriyor ve “Geri git” mi diyor? Evet, kendi adına kullarına temsilci olarak birisini gönderdi. Ama Rasulullah’ın hakiki varlığı asla geri insanlara gönderilmedi, hayır. Bu davetiye onu ilahi huzuruna alıp yanında tutmak içindi. Ama sevgilisinin adına bir tane temsilci gönderdi. Ve bakıp, görüp, işitip, öğrendiğimiz tek bir temsilcidendi. Kaç tane temsilciler vardır? Sayısız, sayısız, sayısız, sayısız.

Onun hakiki varlığı Rabbi, Herşeye Kâdir olan Allah Subhanehu Ve Teâlâ ile beraberdir!

Ey insanlar, Selefi ulemaları, Merhaban. Nasılsınız? Kabul etmiyor musunuz? O Allah Subhanehu Ve Teâlâ’dır, O herşeyi yapabilir ve ikram ettiğini asla geri almaz. Davet etti, fi yevmil ezel, ezel gününe kadar davet etti. Ebediyet Âlemlerin Rabbi içindir. Onu ezelden, ebediyetten çağırdı. En sevgilisini davet etti ve Rabbi, Herşeye Kâdir olan Allah ile beraberdir. Cenâb-ı Allah bize biraz anlayış versin. Teşbih vardır, buraya onun bir tane görünüşünü gönderdi, çünkü bundan daha fazlasını bu dünya taşıyamaz, erir, hiçbir şey kalmaz. Mescid-il Aksa nerede?

(İsra:1) سُبۡحَـٰنَ ٱلَّذِىٓ أَسۡرَىٰ بِعَبۡدِهِۦ لَيۡلاً۬ مِّنَ ٱلۡمَسۡجِدِ ٱلۡحَرَامِ إِلَى ٱلۡمَسۡجِدِ ٱلۡأَقۡصَا

<< Bir gece, kendisine âyetlerimizden bir kısmını gösterelim diye (Muhammed) kulunu Mescid-i Harâm`dan, çevresini mübarek kıldığımız Mescid-i Aksâ`ya götüren Allah noksan sıfatlardan münezzehtir>>

Allahu Ekber, ummanlar gibi anlamaları vardır, deryalar, deryalar, deryalar! Anlaşılması imkânsızdır ama her zaman yeni açılışlar gelir ve insanoğlunun hakiki varlığına bu tazelik ve canlılık ve nûrlar verir. Hakiki varlığımız bu gezegende değildir, hayır. Hakiki varlığımız, biz Galû Bela gününde ilahi huzurdaydık. Bu kapandı mı yoksa devam mı ediyor? Devam mı ediyor? Beni daha önce böyle şeyleri konuşturmadılar ama onun anlayışı daha yüksektir onun için bana böyle şeyleri konuşturuyorlar. Şeyh neden böyle şeyleri konuşuyor? Bazı kimseler için. Hasan Basri hazretleri zaman zaman insanlara nasihat ediyordu. Ve aynı zamanda Rabia hatun yaşıyordu. Allah ikisinden de razı olsun. Bir gün konuşup hitap ediyordu ve hazırda olan insanlara bazı açılışlar yapıyordu. Bir gün insanlar ona, “Ey imam, bugün söylediğin çok basit şeyler, biz senden daha başka şeyler işitmeye alışığız” dediler. Hasan Basri’nin cevabı neydi? “Bir fil için hazırlanan karıncalara verilir mi zannediyorsunuz? Bugün burada hep karıncalar var. Fil burada olmadığı için böyle küçük şeyler veriyorum. Bu size yeterlidir.” Onun maksadı neydi? Rabia hatun orada değildi. “Bu büyük ilahi ikramın sahibi burada değil, onun için size veremem. Siz çok küçüksünüz ezilebilirsiniz; onun için size küçük şeyler veriyorum” dedi.

Onun için buraya bugün usta geldi ilahi kimselere, Emir ve Seyyid’in hürmetine böyle şeyler hakkında en aşağı seviyede birşeyler gönderiyorlar. Cenâb-ı Allah bu mübarek ayda affeylesin. Cenâb-ı Allah bize seviyemize göre iyi bir anlayış ikram eylesin, daha fazla değil. Bu mübarek ayın hürmetine ilahi rahmet istiyoruz. Her zaman ilahi ikramlar isteyen kimseler olalım. Peygamberler Mührü ve takipçilerinin üzerlerine selamet olsun, bütün peygamberlerin hürmetine Cenâb-ı Allah bizi affeylesin.

Fatiha.

(43 dakika)

(928 000 kişi izlemiş)

Tövbe Estağfurullah, Estağfurullah Estağfurullah.

(Mevlana Şeyh Nazım Efendi telefonda Şeyh Hişam Efendi ile konuşur)

UA-984942-2